Witam, dziś opowiem Wam o panelach na drewnianej podłodze. Mam na myśli sytuację w której w pomieszczeniu znajduje się podłoga z desek, na której postanawiamy ułożyć panel. Czy jest to możliwe? Trudne? O czym warto pamiętać? Oczywiście te i inne szczegóły uwzględnimy.

 

Podłogowa historia moich rodziców

Najlepsza wiedza, to ta z autopsji, dlatego przedstawię Wam ów konkretny zabieg na przykładzie.

W domu moich rodziców był pokój w którym była tradycyjna podłoga z desek. Grube sosnowe dechy, pomalowane na pastelowo pomarańczowy kolor. Po jakiś 20, a może 30 latach, podłoga nie była już tak równa jak na początku. Nawet jeśli cieśla który ją zakładał, starał się zadbać o każdy szczegół, to i tak po latach drewno ulegnie deformacjom. To mogą być lekkie deformacje, ale jak wiadomo, przy podłodze każdy – milimetrowy nawet skok ma znaczenia.

W tym przypadku deski uwypukliły się na środku, jakby na każdej z nich wyrósł garb. Różnica między krawędzią a środkiem nie wynosiła zapewne centymetra wysokości, jednak położenie na takiej powierzchni paneli byłoby bez sensu.

Kładąc panele na drewnianej podłodze, trzeba zadbać o kilka ważnych szczegółów, a pierwszym z nich to wyrównanie powierzchni. Zatem czekało nas cyklinowanie – frezarki w ruch i udało się wyrównać podłogę do tego stopnia, że deski nie wystawały ani nie zapadały się w żadnym miejscu.

Charakterystyczną rzeczą w starych podłogach są szczeliny między deskami. Nie wiem sam czy to błąd konstrukcyjny, czy może kwestia deformacji drewna. Mimo wszystko w tym konkretnym domu pod podłogą była ziemia – goła ziemia bez wylewki. A zatem aby uniknąć wilgoci, trzeba zadbać o solidne zabezpieczenie pod panelami. Pianki, folie maty – na ten temat krąży tyle faktów i mitów, że nie sposób powiedzieć co jest najlepszym rozwiązaniem. Moim zdaniem nadgorliwość w tej kwestii nie jest zła, więc możemy sobie pozwolić na grubszą warstwę zabezpieczenia. Często producenci sami zalecają podkład pod panele dla konkretnego zestawu paneli, a więc warto zasięgnąć informacji właśnie od nich.

Przeczytaj także artykuł:  Znaczenie podłogi w aranżacji mieszkania

Mamy już zestaw paneli, mamy prostą podłogę, mamy podkład, a więc czas układać. Czy są jakieś istotne kwestie jeśli układamy panele na drewnianej podłodze? Moim zdaniem jest jedna zasada, która brzmi: panele układamy w poprzek desek. To pozwoli uniknąć wielu niespodzianek. I tutaj znów konkretny przykład, może groteskowy i wesoły, ale jakże realny. Deski w starych domach często piszczą, skrzeczą, a nawet lekko się uginają, jeśli pióro panela byłoby ułożone równolegle na desce, to panel w jakimś stopniu pracuje z deską – większość siły nacisku opiera się właśnie na tej konkretnej felernej desce. Natomiast jeśli krzyżujemy panele na deskach, siła rozkłada się na kilka desek i problem rozwiązany.

Mówiąc szczerze, nie spotkaliśmy jakiś poważnych niespodzianek, które by mogły przeszkodzić w ułożeniu. Wszystko wyszło równo, nic nie odstaje, nie piszczy, nie przesuwa się. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, a musisz ułożyć panele na podłodze drewnianej, to koniecznie uwzględnij to w komentarzu lub napisz do mnie.

sklep z podłogami

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Parkiet panleowy
  • panele
  • Sklep panele
  • Podłogi sklep