W dzisiejszym wpisie opowiem o tym, jak nie stracić gwarancji na panele laminowane układane samemu. Postanowiłem opisać ten temat, ponieważ coraz więcej osób pyta mnie o to, czemu ich gwarancja nie została uznana w sklepie mimo tego, że kupili drogie panele i mieli podstawową wiedzę jak je układać.
Oto kilka wskazówek, których kategorycznie należy przestrzegać w celu zachowania pełnej gwarancji na panele podłogowe:
Okres karencji paneli laminowanych: jest to czas, w którym panele powinny odleżeć w pomieszczeniu, w którym będą układane. Płyta nośna HDF zmienia swoją objętość pod wpływem wilgotności powietrza, dlatego powinniśmy ułożyć paczki z panelami w pomieszczeniu w którym będą montowane (nie otwierać) i pozostawić je w takim stanie przez kilka dni (min. 48h) przed ich ułożeniem celem powolnej adaptacji do nowych warunków klimatycznych.
Układanie paneli zgodnie z zaleceniami producenta: to najważniejszy punkt całego wpisu. Aby nie stracić gwarancji na panele laminowane, powinniśmy ułożyć je zgodnie ze wskazówkami, które producent danych paneli przekazuje nam na opakowaniu.
Znajdziemy tam informacje na temat przygotowania podłoża (jakiej foli i jakiego podkładu pod panele powinno się używać) i sposobu łączenia paneli. Obecnie 99% paneli laminowanych jest łączona systemem klik (bez klejowy), tak więc trzeba się do tego stosować.
Co zrobić czy jakiś panel jest ułamany na narożniku ?: należy obejrzeć dokładnie panele przed montażem, gdy jakiś panel ma nadłamany narożnik nie musimy panikować (wykorzystamy go na docinki – po co wykorzystywać na ten cel zdrowy panel). Dobrze zatem jest dokładnie obejrzeć panele przed montażem aby dobrze rozplanować materiał do układania.
Podsumowując, stosujmy się do powyższych zasad przed rozpoczęciem układania paneli. To zagwarantuje nam pełną gwarancję na nasze panele.
Ja niestety miała problem z wymiana wadliwych w moim sklepie. Zaniosłam te, które miały obłupane rogi i mi ich nie przyjęli :(
Tak to jest w tych marketach budowlanych…