Decydując się na samodzielny montaż paneli podłogowych warto wiedzieć jakie narzędzia będą nam przy tym przydatne. Dlatego jeśli nie chcesz w trakcie układania odrywać się od swoich obowiązków, przeczytaj poniższy artykuł. Wymienię i opiszę rzeczy, które ułatwią Ci układanie paneli.

Wyrzynarka do paneli – jest to niezbędne narzędzie podczas układania paneli podłogowych, ponieważ każdy pas trzeba będzie docinać na wymiar. Posługując się przy tym wyrzynarką, pójdzie nam to znacznie szybciej i dokładniej niż mielibyśmy robić to piłką bądź brzeszczotem. Cena ok. 150 złotych.

Ołówek i miarka – te dwa, wszystkim dobrze znane narzędzia, pomogą nam w dokładnym wymierzeniu i narysowaniu linii cięcia na panelu. Cena ok. 10 złotych.

Dobijak – to specjalne narzędzie, które pozwala na dobijanie podłogi, aby panele dobrze się zatrzaskiwały. Posiada on specjalne wyżłobienia, które chronią pióro panelu przed ewentualnym uszkodzeniem podczas dobijania. Koszt około 10 złotych.

Kliny dylatacyjne – pozwolą nam zachować wskazane odstępy układanej podłogi od ścian. Są niezbędne do prawidłowego montażu paneli. Cena około 10 złoty/paczka.

Młotek gumowy – pomocny w dobijaniu paneli.

Podkłady pod panele – zapewnią doskonałe wyciszenie i wyrównanie ewentualnych nierówności na betonowym podłożu.

Taśma  klejąca – będzie przydatna podczas układania mat wyciszających i uniemożliwi ich przesuwanie się poprzez łączenie ich boków.

Narzędzia niezbędne do montażu listew przypodłogowych

Jeśli są to listwy plastikowe do paneli laminowanych (najbardziej popularne), to będzie potrzebował następujących narzędzi do ich montażu:

– kołki rozporowe,

– wiertarka,

– dokrętarka/wkrętak,

listwy przypodłogowe wraz z wykończeniami i łącznikami.

sklep z podłogami
Przeczytaj także artykuł:  Jak nie układać paneli - największe wpadki

2 komentarze.

 1. Roman pisze:

  Ile dokładnie miejsca, wolnej przestrzeni trzeba zostawić pomiędzy panelami a ścianą? Czy w każdym miejscu musi być zachowana taka sama odległość?

  • Mati pisze:

   Ja zawsze zostawiam około 2 cm – to optymalna przestrzeń.
   Co do drugiego pytania to powinna, jeśli jednak panel się utnie trochę inaczej i będzie to delikatnie większa bądź mniejsza przestrzeń to też może być.
   Ważne aby nie było miejsca gdzie panel styka się ze ścianą bądź jest niej bardzo blisko.

 • Parkiet panleowy
 • panele
 • Sklep panele
 • Podłogi sklep