W dzisiejszym wpisie poruszamy bardzo ważny temat, który dotyczy ochrony i konserwacji laminowanych paneli podłogowych przed ewentualnymi uszkodzeniami. 

Panele tego typu uchodzą za najtrwalszy materiał formie panelowej do budowy podłogi, jednak jak wiadomo nawet stal może ulec uszkodzeniu. Zobaczymy jak walczyć i konserwować mankamenty powstałe w ekstremalnych warunkach.

Uszkodzenia paneli?


Porysowane panele podłogowe
(zarówno tradycyjne, jak i laminowane) najczęściej spotkamy w  pomieszczeniach domowych i biurowych, w których znajdują się meble takie jak: ciężkie pufy z okuciami, krzesła stalowe z kanciastymi nogami, solidne i masywne stoły, regały itp. Porysowany panel podłogowy ma tę negatywną cechę, że bruzdy uzupełniane są brudem i po pewnym czasie mogą być widoczne czarne szramy. Jeśli zależy nam na „świeżym” wyglądzie paneli przez długie lata, powinniśmy wyeliminować przyczynę tych mankamentów.
Teraz zapewne myślicie sobie – czy zatem mamy pozbyć się z domu wszystkich krzeseł i stolików? Otóż nie, istnieją sprytniejsze sposoby.


Starty i odbarwiony panel podłogowy,
jak przed chwilą wspominaliśmy, jest to zmora (głównie) pomieszczeń biurowych, w których używane są biurowe fotele obrotowe. To one są najczęstszą przyczyną ścierania się warstwy wierzchniej paneli. Czasami skutkuje to utratą oryginalnego koloru. Mimo tego, iż panel pokryty jest odpowiednią warstwą zabezpieczającą, to plastikowe i ostre krawędzie kółek z czasem naruszą i zetrą tę warstwę. Nie oszukujmy się, pracownicy którzy spędzają w jednym miejscu 8 godzin dziennie, przez ponad 250 dni w roku, są w stanie zetrzeć nawet platynę.

Dlatego miejsca ze wzmożonym ruchem, takie jak choćby okolice biurka z ruchomym krzesłem, można zabezpieczyć matą ochronną. Maty – zarówno korkowe, jak i plastikowe (przezroczyste), wyglądają i sprawdzają się rewelacyjnie. Kosztują w granicach 50 złotych. Najlepsze jest to, że łatwo się czyszczą, a gdy się zużyją, wystarczy je wymienić.

wosk twardy do paneliWgniecenia i ubytki paneli podłogowych, zazwyczaj zdarzają się podczas nieuważnego upuszczenia ciężkiego przedmiotu na podłogę. Gdyby na miejscu paneli laminowanych był na przykład parkiet drewniany, to gwarantuję Ci, że dziura byłaby 10 razy większa. Upuszczenie na panel laminowany 10 kilowej szafki z metra wysokości, spowoduje co najwyżej drobną bruzdę lub zaburzenie warstwy ochronnej. Jednak rozbieranie paneli i wymiana lekko przytartego elementu nie jest konieczna.

Przeczytaj także artykuł:  Panele laminowane nadające się do ogrzewania podłogowego

Jak to szybko naprawić? Ubytki i wgniecenia w panelach możemy zniwelować za pomocą odpowiednich wosków twardych, których zestaw można zakupić w sklepie z panelami. Są to specjalne woski do paneli, które wypełniają ubytki, po to aby nie zrobił tego brud (o czym wspominaliśmy na początku). W ten sposób zabezpieczają przed dostaniem się wody, a przy tym wyglądają dość naturalnie. To wszystko dzięki możliwości wyboru i mieszania się różnych barw ze sobą.

Zapobiegaj aby nie naprawiać
Gdy widzisz mankament, postaraj się jak najszybciej go wyeliminować, ponieważ jeśli nie zareagujesz w porę, estetyka podłogi niebawem zostanie przyćmiona przez wyżej wspomniany efekt uboczny – tak, chodzi o nagromadzenie brudu, wilgoci itd., a później mogłoby być tylko gorzej.
Jeżeli widzisz, że krzesełko ma ostre nogi, zrób coś już dziś, ponieważ ostrzeganie domowników „uważajcie, żeby nie zarysować paneli” nie pomoże! Prędzej czy później Twoja żona, dzieci czy kolega, zrobi Ci ładny podpis na podłodze.
Rusz głową, znajdź zagrożenia i wyeliminuj je – a jeśli masz wątpliwości lub pytania, napisz do mnie w komentarzu, a postaram się doradzić.

Pozdrawiam!

sklep z podłogami

2 komentarze.

 1. Marcin pisze:

  Fajny artykuł i przydatne porady. Wcześniej nie wiedziałem o tych matach a krzesło obrotowe naprawdę potrafi na czynić szkód na panelu :)

 2. Jacek pisze:

  Ja się zastanawiam czy takie ogrzewanie elektryczne na podczerwień nie będzie szkodziło panelom?
  Bo one się mogą od tego nagrzewać…

 • Parkiet panleowy
 • panele
 • Sklep panele
 • Podłogi sklep