Mam dom, w którym mam pokój, w jakim znajduje się podłoga drewniana. Jest to parkiet z ciemnego gatunku dębu – dobra robota i ciekawe wykonanie (wiem, bo sam układałem).
I przez ostatnie miesiące zbieram informacje na temat tego JAK pielęgnować podłogi drewniane. Przypomnimy kilka ogólników, ale opowiem Wam także o moich odkryciach.
A zatem:
1. Czyszczenie podłogi drewnianej
Okazuje się, że przy czyszczeniu podłóg drewnianych, używamy małe ilości wody. Mopy odpadają, bo są zbyt nasiąknięte wodą, która rozlewa się bezsensownie na całej podłodze. Jak już zmyjesz podłogę, to pamiętaj aby ją wysuszyć, najlepiej wytrzeć.
2. Piach żwir itp.
To są wrogowie podłóg drewnianych. Drobinki piasku rysują powierzchnię podłogi drewnianej, a pył który wpadnie w szczeliny (nawet najdrobniejsze), z czasem pęcznieje i deformuje podłogę.
3. Chodniki ochronne i maty pod meble
Tam gdzie się chodzi najczęściej, czyli wejścia (i inne pokojowe ścieżki), warto ubrać w dywaniki. Obowiązkowo zorganizuj maty przezroczyste pod meble (fotel komputerowy), a jeśli są to jakieś krzesła czy fotele, można pomyśleć na dorobieniu im filcowych nóżek – nakładek.
4. Pazury a parkiet
Psy i koty mają pazury które warto przycinać, gdyż w przeciwnym wypadku będę one rysowały parkiet. Nieznacznie – bo nieznacznie, ale po kilku latach efekt się pokaże.
– – –
Kilka słów na temat samego czyszczenia
Do podłóg drewnianych znajdziemy setki preparatów, mleczek, płynów do mycia.
Nie zawsze warto im ufać. Ja osobiście robię sobie mały test na kawałku podłogi (gdzieś tam z tyłu). Jak nie zmieniła koloru (nie wypaliło dziury ;) ) i nie ma jakiś problemów po pewnym okresie czasu, to znaczy że się nadaje.
O czym warto pamiętać przy pielęgnacji podłóg drewnianych
Podłoga drewniana jest tworzywem pochodzenia naturalnego. Nie zdajemy sobie czasem sprawy jak warunki panujące w pomieszczeniu mogą mieć na nią wpływ. Optymalna temperatura to 20 stopni Celsjusza, wilgotność 50 – 70%. Jeśli będzie zbyt wilgotno, to podłoga nasiąknie i spęcznieje, natomiast gdy zbyt sucho, to wysuszy się, skurczy i popęka (mówimy tu o zjawiskach długotrwałych, to się nie stanie od jednorazowego incydentu ;) ).
A Wy jakie macie uwagi na temat pielęgnacji podłóg drewnianych?
Ja mam sprawdzone preparaty marki rz, stosuję je do czyszczenia i konserwacji podłóg. Są wydajne, delikatne, mają przyjemny zapach. Polecam.