Pisałem o desce barlineckiej już może dwa albo trzy razy, ale ostatnio mój znajomy zaskoczył mnie ciekawymi pytaniami, które zmusiły mnie do refleksji na temat deski barlineckiej i odpowiedzenia po raz kolejny na pytanie które brzmi: co to jest deska barlinecka i z czym się to „układa”.

Ja zawsze powtarzam, ze deska barlinecka to wyższa szkoła jazdy niż panele laminowane (nieco trudniej się układa), ale znacznie łatwiej niż parkiet.

Firma Barlinek, wymyśliła sobie taki patent, że będzie produkować coś pomiędzy panelami a parkietem i powstało cudo o którym dziś piszę.
Generalnie jest to prawdziwe drewno, ale układane jakby warstwami, które się krzyżują. Dodatkowo powierzchnię zewnętrzną pokrywają różne lakiery i powłoki ochronne, dlatego jest to solidny materiał, dorównujący panelom laminowanym.

Czy deska barlinecka nadaje się pod ogrzewanie podłogowe?

Tej kwestii prawdopodobnie nie poruszałem ostatnio, natomiast odpowiedź brzmi tak: deska barlinecka w większości przypadków nadaje się pod ogrzewanie podłogowe, głównie z drewna gatunków merbau, iroko, doussie, jatobe; z krajowych dąb i akacja.

Jak się układa deskę barlinecką?

Przyzwyczaiłem Was do klik klaków (technologia łączenia stosowana w większości paneli laminowanych – praktycznie we wszystkich), natomiast z deską barlinecką bywa różnie. Czasem trafiają się modele klejone i tutaj trzeba się wykazać podstawowymi umiejętnościami technicznymi.

Czy deska barlinecka jest solidna?

Jeśli chodzi o wytrzymałość, to śmiało mogę powiedzieć, że dorównuje panelom laminowanym (o czym już dziś wspominałem). Świadczy o tym głównie gwarancja, gdzie producent w zależności od modelu, daje 20 – 30 lat.

Plus dla deski barlineckiej

Nie wiem czy producent by mnie za to nie zganił, ale jestem prawie pewien, że deskę barlinecką można cyklinować (zapewne na własną odpowiedzialność). Czyli po 20 – 30 latach, być może wcale nie będzie trzeba jej wyrzucać, wystarczy zeszlifować wierzchnią warstwę i dobrać odpowiedni lakier – jestem pewien, że Barlinek zaproponuje coś na taką okoliczność.

Przeczytaj także artykuł:  Podłogi drewniane Barlinek

Pochwalę się na koniec, że mam pomieszczenie w którym jest deska barlinecka (dokładnie ten model: http://podlogi24.net/barlinek-jesion-family-saimaa-deska-barlinecka-molti-3-lam,-szer-207mm-dlugosc-2,2m-142,5mm-o_l_2834.html) i niejeden koneser nie potrafi jednoznacznie stwierdzić że nie jest to naturalny parkiet, dlatego gorąco polecam.

sklep z podłogami

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Parkiet panleowy
  • panele
  • Sklep panele
  • Podłogi sklep