O desce barlineckiej pisałem już kilka razy, choćby tutaj: https://opodlogach.pl/ekskluzywna-podloga-z-deski-barlineckiej jednak dziś chciałem się skoncentrować na aspekcie technicznym, a raczej na aspektach technicznych, związanych ściśle z montażem deski barlineckiej. Dziś sprawdzimy co można a czego nie można robić z tym rodzajem podłogi.
Czy deskę barlinecką trzeba kleić
Wszystko zależy od modelu jaki zakupimy. Są modele, które układa się w systemie pływającym, jednak dla nadgorliwych dodam, że nic nie stoi na przeszkodzie aby kleić deskę do podłogi, a także do drugiej deski. Taki uniwersalny model znajdziemy na przykład tutaj, gdzie podłogę możemy ułożyć na tzw „klik” lub na klej – jak kto lubi.
Jakie są plusy i minusy klejenia? W skali mikro nie robi to dużej różnicy, a zatem pokoje, salony itp. w naszych mieszkaniach, nie wymagają kleju. Jeśli w grę wchodzi jakiś budynek użyteczności publicznej lub sala taneczna, można dorzucić klejenie.
Zapas montażowy przy układaniu deski barlineckiej
Producent szacuje 5% zapasu montażowego, czyli nadwyżki, która powinna być (mówiąc krótko) na wszelki wypadek. Jeśli mamy nierówności podłogi, skosy, gdzieś trzeba coś dociąć lub wyprowadzić, to warto taki zapas mieć. A zatem jeśli potrzebujemy np 25 mkw, kupmy dodatkowy metr gratis.
Czy deska barlinecka może być stosowana na ogrzewanie podłogowe
Tutaj też wszystko zależy od danego modelu. Warto przy zakupie zwrócić na to uwagę, jednak pociesze Cię, że większość modeli jest dopuszczana na ogrzewanie podłogowe, na przykład powyższy który podawałem wcześniej.
I jak, podoba Wam się deska barlinecka?