Spójrz na katalog z podłogami, następnie na swój kilkuletni parkiet, następnie na katalog z nowiuśkimi, błyszczącymi panelami i znów na swoją porysowaną i startą podłogę.

Dlaczego tak jest, że w większości przypadków, parkiet po latach jest porysowany, przytarty, a w miejscach gdzie stał stół lub krzesła, zrobiły się wręcz wyżłobienia.

Otóż parkiet to drewno i w przeciwieństwie do paneli laminowanych (które są twarde i tworzone po to aby były niezniszczalne), jest podatny na zarysowania, wilgoć itp. katastrofy.

Zanim wyrzucisz parkiet na śmietnik lub do pieca

Parkiet możesz uratować i zabezpieczyć na lata. Jeśli faktycznie podłoga jest zarysowana, nierówna i brzydka, to zastosuj cyklinowanie. To nic innego jak zdarcie wierzchniej warstwy drewna (kilka milimetrów) za pomocą specjalnych szlifierek oscylacyjnych. Możesz taką usługę zamówić u większości parkieciarzy i specjalistów od usług remontowych.

Następnie należy parkiet zabezpieczyć przed rysowaniem i urazami mechanicznymi. Zazwyczaj parkiet się woskuje lub pokrywa olejem, jednak ostatnio całkiem modne staje się lakierowanie specjalnym lakierem do parkietów, pod który idzie impregnat. Lakier utwardza, zostawia naturalny kolor drewna i co najważniejsze – zabezpiecza przed urazami mechanicznymi.

Jak ochronić parkiet przed zarysowaniem w niektórych miejscach

Niektóre miejsca to na przykład podstawy stołu, krzeseł, fotela na kółkach. Otóż warto stosować rozwiązania proste i punktowe – przeznaczone do konkretnego miejsca. Do nóg stołu możesz zamontować silikonowe nakładki, które dyskretnie umieszcza się na spodzie nóg. Koszt zestawu nie przekracza ceny średniej pizzy. Natomiast przy biurku pod fotel na kołach, można położyć przezroczystą matę. Zamiast po parkiecie, fotel będzie jeździł po macie.

sklep z podłogami
Przeczytaj także artykuł:  Drewno egzotyczne czy panele laminowane

5 komentarzy.

 1. Gosia pisze:

  Parkiety, Schody, Cyklinowanie, Lakierowanie, Odnawianie podłóg, odnawianie schodów. Montaż nowych podłóg oraz schodów.WARSZAWA I OKOLICE:) ZAPRASZAMY:)

 2. ewka_so pisze:

  Tylko ciężko znaleźć fachowców od cyklinowania, którzy znaliby się na rzeczy, przynajmniej w Częstochowie :(

 3. Marta34 pisze:

  Ja mam w nóżkach w krzesłach takie specjalne zabezpieczenia przed rysowaniem połóg, polecam:)

 4. Marta34 pisze:

  ewka_so – Czasem warto ściągnąć kogoś z innego województwa. Np. ja do remontu mieszkania w Krakowie wzięłam pana z okoli Rzeszowa wyszło taniej niż za miejscowych :)

 5. ewka_so pisze:

  Marta34, może i masz rację, ale czasami i na takich można sie przejechać, trzeba brac chyba kogoś z polecenia, bo w taki sposób można sobie tlyko zniszczyć podłogę albo zapłacić duuuuużo pieniędzy. O drewno warto dbać, bo posłuży nam na wiele lat, sama mam z baltic i pielęgnacja jest bardzo ważna, dlatego może faktycznie lepiej ściągnąć kogoś z innego województwa, ale mieć pewność. Przemyślę to :)

 • Parkiet panleowy
 • panele
 • Sklep panele
 • Podłogi sklep