Laminowane panele podłogowe to cały czas najpopularniejsze podłogi w Polsce. Obecnie w każdym domu jest pomieszczenie, gdzie na podłodze mamy do czynienia z panelami. Za pewne dzieje się tak, ponieważ są one:

–  ogólno dostępne,

– trwałe,

– niezbyt drogie,

– dostępne w rożnych kolorach i wzorach,

łatwe w montażu.

Właśnie dzisiaj skupimy się na montażu paneli laminowanych, a dokładnie na najczęściej popełnianych błędach przy ich samodzielnym montowaniu czego często efektem jest trwałe uszkodzenie elementów podłogi.

Najczęstsze błędy podczas układania paneli podłogowych

Brak cierpliwości – tyczy się to dwóch spraw. Po pierwsze, jeśli kładziemy panele na wylewce betonowej, musi ona pożądanie wyschnąć (osiągnąć wilgotność na poziomie około 2%). Jest to około miesiąc czasu od jej wykonania.

Druga sprawa to brak cierpliwości i czasu podczas układania paneli. Boczne zatrzaski paneli muszą się idealnie łączyć (dobrze się zatrzasnąć). Jeśli nie dopilnujemy tego na samym początku to później zaobserwujemy szpary pomiędzy panelami a w najgorszym przypadku, zatrzaski popękają – taki panel jest do wyrzucenia. Można tego uniknąć poprzez dokładne i cierpliwe łączenie/układanie kolejnych paneli.

Nierówna i brudna podłoga – to kolejny poważny błąd. Nierówności na podłodze (betonowe grudki) mogą powodować wgniecenia paneli od strony podłogi. Większe wgłębienia bądź wypuklenia na posadzce powodują nierówności na panelach, szpary pomiędzy nimi, charakterystyczne klepanie podłogi o posadzkę podczas chodzenia. Wszystko to można wyeliminować wylewką samopoziomującą.

Pamiętajcie też, aby dokładnie zamieść podłogę bezpośrednio przed układaniem paneli. Kurz i brud spod podłogi osadza się na ścianach podczas chodzenia.

Brak dylatacji (odstęp od ściany około 2 cm) – to niestety bardzo często jest lekceważone. Podłoga z paneli po ułożeniu często zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury. Jeśli nie zostawimy w każdym miejscu odstępu od ściany lub innych stałych elementów (rur, słupów itp.)to podłoga może zacząć robić się wypukła w niektórych miejscach. Żeby tego uniknąć, pamiętajmy o pozostawieniu tej odległości.

Przeczytaj także artykuł:  Opinie o panelach Pergo

Podsumowując: myślę, że zachowując te wymagania wasze podłogi zostaną położone poprawnie przez was samych. Jeśli macie z czymś jeszcze problem, bądź uważacie, że zapomniałem o jakiejś istotnej kwestii  to zapraszam do komentowania.

 

sklep z podłogami

Jeden komentarz.

  1. Romuald pisze:

    Bardzo przydatny artykuł. Można sobie poczytać praktycznych rzeczy :)

  • Parkiet panleowy
  • panele
  • Sklep panele
  • Podłogi sklep