Na początek warto byłoby opowiedzieć jakiś kawał o podłogach, ale tak się składa że żadnego nie znam, dlatego zacznę najnormalniej w świecie.

Gdy mówimy o czymś, że to coś jest jak z dębu, to jakie jest nasze pierwsze odczucie?
Przykładowo: chłop jak dąb. Zazwyczaj sądzi się, że to solidne – wręcz monumentalne drzewo.
Tak samo solidne powinny być wyroby, które pozyskuje się z dębu lub na jego wzór i stąd właśnie mój dzisiejszy wpis.

Panele dębowe – laminowane czy zwykłe

Mój kolega zakupił lat temu wiele dębową podłogę. Nie była to jednak prawdziwa dębowa podłoga, a podłoga z paneli, imitująca ciemny dąb. Kolory fajne, z daleka podłoga wyglądała nawet jak prawdziwa (ot i zaleta paneli), jednak z czasem zaczęło dziać się coś złego.
Wierzchnia powłoka (ta z nadrukiem) zaczęła się ścierać w najczęściej używanych miejscach, tj. przy drzwiach, przy stoliku i w kilku innych. Najpierw kolory wyblakły, później pojawiały się rysy, a z czasem były to już wielkie plamy. W przypadku takich zwykłych paneli, gdy pojawi się rysa, to za chwile spotkamy się ze zjawiskiem błędnego koła – w rysę wpadają zanieczyszczenia, które podczas mycia pęcznieją od wilgoci. Wilgoć penetruje rysę, ta powiększa się, trafia do niej coraz więcej zanieczyszczeń i w końcu zarażają się coraz większe obszary.

Te „zwykłe” nielaminowane panele są zazwyczaj wykonywane z takiej drzewnej mielonki – sprasowane trociny, wióry itp., panele dębowe z takiego materiału, zazwyczaj jedyne co mają wspólnego z dębem to nadruk.

Czy taka sytuacja miałaby miejsce przy panelach laminowanych? To nie do pomyślenia. Podejrzewam, że nawet gdybyś wbił gwóźdź (o ile by Ci się to udało), to nie narobiłoby to większych szkód, gdyż panele laminowane (jak sama nazwa mówi), chronione są powłokami ochronnymi, dodatkowo są utwardzane chemicznie, światłem UV i są wręcz naszpikowane technologią. 30 lat – to średnia długość jaką dają producenci jako gwarancję – dokładnie tak, trzydzieści lat!

Przeczytaj także artykuł:  Ekipa remontowa i remont podłogi -UWAGA na specjalistów

I do czego nawiązuję – zaczęliśmy od podłogi dębowej – (dokładnie panele dębowe), a więc jeśli takową chcesz, to zapewnij sobie produkt solidny i mocny jak sam dąb, nie kupuj zwykłych paneli, bo równie dobrze mógłbyś wyłożyć sobie pokój sprasowaną tekturą.

Niech dąb będzie z Tobą.

sklep z podłogami

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Parkiet panleowy
  • panele
  • Sklep panele
  • Podłogi sklep