W internecie, przede wszystkim na różnego rodzaju forach internetowych, znajduję wiele ciekawych pytań odnośnie podłóg. Dziś postaram się odpowiedzieć na jedno, które w ostatnim czasie utkwiło mi w głowie.

Jak sprawdzić czy podłoga jest równa

Zależy o jaką równość chodzi, cy macie na myśli to iż podłoga mogłaby mieć spadek w którąś stronę czy może chodzi o nierówności (pokarbowanie) występujące na całej powierzchni podłogi.

Metod jest wiele, jeśli chodzi o sprawdzenie spadków, to najprostsze metody są najlepsze. Można zobaczyć to z pomocą piłeczki pingpongowej, którą kładzie się na podłodze i sprawdza w którą stronę ta zleci. Jeśli w wielu miejscach w mieszkaniu piłeczka stoi w miejscu, to prawdopodobnie podłoga jest równa.

Kolejną metodą jest sprawdzanie powierzchni za pomocą długiej poziomicy. Wystarczy przyłożyć ją w kilku miejscach i w kilku ustawieniach, aby zobaczyć czy na podłodze są jakieś spadki.

Ta sama metoda pozwoli sprawdzić czy podłoga nie jest pokarbowana, czynie ma wybrzuszeń i garbów. Przykładając do podłogi długą poziomicę, będziemy widzieli czy ta dobrze przylega czy też w jakikolwiek sposób odstaje.

Jak wyprostować podłogę?

Jest kilka sposobów na to aby wyprostować powierzchnię podłogi, jednak te są uzależnione od tego z jakimi nierównościami mamy do czynienia. Jeśli jest to podłoga drewniana i występują na niej pokarbowania czy doły, to możemy zastosować cyklinowanie, czyli zdzieranie wierzchniej warstwy podłogi. Jeśli chcemy ułożyć na niej panele laminowane takie jak te link, wystarczy gąbka lub pianka, która wygładzi powierzchnię (specjalny podkład pod panele).

Jeśli podłoga jest bardzo krzywa i ma duże spadki, być może trzeba będzie zastosować poziomowanie podłogi, które jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ polega na przerobieniu podstaw na których opiera się podłoga i do tego celu warto wykorzystać już ekipę remontowo budowlaną.

Przeczytaj także artykuł:  Podłoga dębowa - dąb naturalny czy panele

A zatem – życzę Ci prostej i równej podłogi ;)

sklep z podłogami

Jeden komentarz.

  1. Konstruktor pisze:

    świetne uwagi, bardzo dobry artykuł :)

  • Parkiet panleowy
  • panele
  • Sklep panele
  • Podłogi sklep