Pisaliśmy o podłogach w odniesieniu do parkietów, paneli itd. Dziś spróbujmy w nieco inny sposób.

Jeśli pamiętacie Baśnie z Tysiąca i Jednej Nocy to pewnie jeszcze macie przed oczami wspaniałe, orientalne, arrasowe wzory. Na co dzień już od długiego czasu raczej unikamy dywanów. Większość z nas zmaga się z alergiami, a dywany nawet te poliuretanowe i te z innych sztucznych włókien uchodzą za idealne schronienie dla nieprzyjaznych roztoczy.

Wielkie dywany to przeżytek?

dywan orientalnyZ drugiej strony dywan nie koniecznie musi zasłaniać całą piękną podłogę z deski Barlineckiej. Doskonale ociepla podłogi i całe wnętrze. Odpowiednio dobrany może być świetnym dodatkiem do pokoju dziecięcego. Nawet mały alergik nie musi unikać dywanów. Bezpiecznie może mu służyć chociażby dywan bawełniany, który można dokładnie i wygodnie wyprać.

Mieliśmy jednak mówić o luksusie. Bawełna do luksusowych tkanin nie należy, ale jest pochodzenia naturalnego, a warto pamiętać, że tylko naturalne włókna w dywanach z najwyższej półki się liczą. I dlatego to właśnie wełna i jedwab grają w nich główną rolę. A to nie wszystko liczy się ponadto sposób wyplatania i gęstość samego splotu, która w najlepszych i najdroższych dywanach może osiągnąć nawet pół miliona węzłów na metr kwadratowy. Rzecz jasna to wielkości zarezerwowane jedynie dla ręcznie tkanych, jedwabnych perskich dywanów.

Czyli ni mniej ni więcej tylko rękodzielniczych wyrobów powstających w dzisiejszym Iranie. To sentymentalny powrót do wspomnianych już Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Ręczne wyplatanie to gwarancja mocniejszego splotu i wysokiej trwałości. Kupując ręcznie wyplatany dywan z krajów orientu możemy również z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że zostały użyte materiały najwyższej jakości.

Dobre dywany – drogie dywany – a NIE tanie dywany!

Za jakość trzeba płacić, a więc Ci, którzy chcą ziścić marzenia o jedwabnym perskim dywanie muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 350 tysięcy złotych. Tyle właśnie trzeba wydać aby cieszyć się dywanem jedwabnym z irańskiego miasta Ghome, który i tu uwaga, posiada około miliona węzłów na metr kwadratowy.

Przeczytaj także artykuł:  Panele podłogowe imitacja płytek

Lokata kapitału i wspaniała ozdoba domu w jednym. Luksus w czystej postaci.

sklep z podłogami
  • Parkiet panleowy
  • panele
  • Sklep panele
  • Podłogi sklep