Jeśli zdarzyła wam się sytuacja, w której na podłogę z paneli upadł wam ciężki przedmiot, który wyłamał bądź też wgniótł kilka z nich, to  pewnie od razu przyszła wam na myśl wymiana całej podłogi. Na szczęście w przypadku paneli układanych metodą bez klejową nie będzie to konieczne.

Czy da się wymienić pojedyncze panele w podłodze

Odpowiadając od razu na zadane w tytule pytanie, odpowiadam: da się. Umożliwia nam to metoda bez klejowa, którą obecnie układana jest duża większość paneli laminowanych. Jest to bardzo wielki atut, ponieważ w przypadku przeprowadzki lub uszkodzenia pojedynczych paneli możemy rozebrać podłogę, zabrać ją do nowego domu bądź też wymienić uszkodzony panel i cieszyć się nie dalej.

Jak wymienić pojedynczy panel

 1. Pierwsze co należy zrobić to zdemontować listwy przypodłogowe, które uniemożliwiają rozebranie podłogi. Należy tu zapamiętać w jakim miejscu były poszczególne listwy, aby nie mieć problemów z ich ponownym montażem.
 2. Kolejnie musimy zacząć rozbierać podłogę, wypinając panele od końca podłogi (z tej strony gdzie zakończyliśmy jej układanie). Tutaj koniecznie numerować i odkładać na osobne miejsca całe pasy paneli, które później muszą zostać złożone w ten sam sposób i w tej samej kolejności.
 3. Kiedy dojdziemy do uszkodzonego panelu, zastąpmy go nowym i zacznijmy montować podłogę na nowo.
 4. Kiedy już zakończymy jej układanie, zamontujmy listwy przypodłogowe w miejscach, w których były wcześniej.

Oto prosta instrukcja jak wymienić pojedynczy panel w podłodze z paneli laminowanych. Dzięki temu nie potrzeba kupować nowej podłogi.

Jak zapobiegać uszkodzeniom paneli

Tutaj niestety nie możemy za dużo zrobić. Możemy być co najwyżej ostrożni albo kupić wyjątkowo twarde panele. W moim przypadku świetnie sprawdziły się panele Pergo, które pomimo upadków kilku naprawdę ciężkich rzeczy, nie wgniotły ani nie zarysowały się. Właśnie dlatego je wybrałem i cóż tu dużo pisać, nie zawiodłem się na nich, dlatego też wam je polecam. Najnowsze kolekcje tych paneli możecie zobaczyć w sklepie z panelami: Wnętrza z klasą.

Przeczytaj także artykuł:  Najpopularniejsze kolory podłóg, paneli podłogowych w ostatnich latach

Zapraszam do komentowania w jaki sposób wy poradziliście sobie z wymianą pojedynczych paneli. Piszcie też na temat podłóg, które uważacie za najtwardsze i najbardziej odporne na upadki ciężkich rzeczy.

sklep z podłogami

Jeden komentarz.

 1. Krzysiek pisze:

  No dobra, ale jak bezpiecznie rozpocząć demontaż pierwszego rzędu?

 • Parkiet panleowy
 • panele
 • Sklep panele
 • Podłogi sklep