osbMateriał jakim jest płyta OSB ma wiele zastosowań, ponieważ jest wytrzymały i tani w porównaniu do deski. Nie ma też stryktury charakterystycznej dla struktury drewna, dlatego jego wytrzymałość jest taka sama na każdej długości. Nie koroduje jak drewno, nie jest podatny na działania korników. Te plusy powodują, że wybierany jest do wielu zastosowań.

Podłoga z płyt OSB – mowa tu oczywiście o pierwszej warstwie na którą będą układane panele lub parkiet.

Płyty OSB nie stanowią wykończenia podłogi!

Jak układać podłogę z płyt OSB

Na początku układamy legary. Ważne jest aby ich rozstaw pozwalał na położenie na nich płyty, która będzie miała podparcie na 2 legarach, stąd warto dokładnie wymierzyć powierzchnię, aby nie okazało się, że 1 płyta zachodzi na cała powierzchnię legara lub nie dochodzi do kolejnego legara. Przy cieńszych płytach, można zastosować legary pomocnicze, pomiędzy dwoma nośnymi.

Płyty układamy na legarach naprzemięnnie, tak jak panele laminowane. Pierwszy rząd rozpoczynając od całej płyty, a kolejny od połówki, która najczęściej zostanie nam z pierwszego rzędu.

Gwoździe czy wkręty do płyt OSB?

Zaleca się, aby przybijać płyty gwoździami lub wkrętami pierścieniowymi do płyt OSB. Nie zaleca sie wkrętów do płyt gipsowych, ze względu na inne właściwości, są mniej elastyczne i mogą pękać.

Gwoździe bijmy co 15 centymetrów i minimum centymetr wgłąb płyty od legara.

Pamiętaj też, aby płyty nie przylegały bezpośrednio do ściany, należy zachować minimum centymetr luzu, zaś od płyty do płyty od 1 – 3 milimetrów.

Ceramika na podłodze z OSB

Odpowiednio położona podłoga z OSB, pozwala nawet na ułożenie na niej ceramiki. Dlatego warto rozważyć tę opcję w przypadku alternatywy do podłogi drewnianej.

 

sklep z podłogami
Przeczytaj także artykuł:  Narzędzie montażowe do paneli laminowanych i parkietów

Jeden komentarz.

  1. ewka pisze:

    a moim zdaniem i tak dużo lep0iej jest zainwestowac w drewno, bo ono wytrzyma długo jeśli będzie się o nie dbało. Wiadomo, ze jeśli o cos nie dbamy to ulega zniszczeniu,a le jeśli jesteśmy sumienni i odpowiedzialni to deska długo wytrzyma.

  • Parkiet panleowy
  • panele
  • Sklep panele
  • Podłogi sklep