paneleCzęsto na różnych forach internetowych widuję różne – często szalone pytania dotyczące paneli, zatem postanawiam odpowiedzieć na nie w tym krótkim wpisie. Być może podzielę go na dwie części, jeśli okaże się zbyt długi.

A zatem do dzieła.

Czy panele można kłaść na parkiet

Zastanawiam się jaki właściwie jest tego cel. Jeśli mamy możliwość, lepiej byłoby zdemontować parkiet, żeby zaoszczędzić te 3 – 4 centymetry wysokości. Po co dokładać dodatkową warstwę na parkiet.

Po zdemontowaniu parkietu, możemy dodatkowo wyrównać podłogę (np. wylewką samopoziomującą). Panel będzie ułożony na twardej i solidnej powierzchni.

Czy panele muszą leżakować przed ułożeniem?

Tak, to jest dość istotna zasada. Otóż panele przed ułożeniem, powinny poleżeć w pomieszczeniu minimum dobę. Pod wpływem zmiany temperatury, mogą się nieznacznie kurczyć lub rozszerzać. Na jednym panelu nie zauważymy dużej różnicy, bo będzie to jakaś dziesiętna milimetra, jednak przy dużej powierzchni, powiedzmy 20 paneli, może nam dojść do różnicy nawet kilku milimetrów. Oznacza to, że panele mogłyby się „rozchodzić” lub piętrzyć (podnosić do góry z powodu naporu).

Takich zmian raczej każdy chciałby uniknąć, stąd warto pozostawić panele aby dostosowały się temperaturą do otoczenia.

Czy panele można malować?

Raczej paneli laminowanych się nie maluje. Posiadają one warstwę ochronną, która ma imitować naturalne drewno.

Nie widzę sensu malowania paneli na przykład na inny kolor. Jeśli chodzi o malowanie w celach ochronnych, to z całą pewnością wystarczające będą ogólnodostępne środki pielęgnujące, takie jak pasty, oleje czy płyny.

Na dziś to tyle. Mam nadzieję, że odpowiedź na te 3 pytania będzie satysfakcjonująca.

sklep z podłogami
Przeczytaj także artykuł:  Pomysły na wystrój wnętrza - wskazówki o wyborze podłogi do domu

Jeden komentarz.

  1. ewka pisze:

    panele bardzo szybko się niszczą, tzn moje szybko uległy zniszczeniu. Jestem tego zdania, ze dużo lepiej jest zainwestować w deski, czy parkiet z prawdziwego drewna. Moja mam ma deski z baltic wood już któryś rok i jest zadowolona z nich bardzo.

  • Parkiet panleowy
  • panele
  • Sklep panele
  • Podłogi sklep