W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie: czy da się ułożyć panele laminowane na schodach i jak to zrobić? Dowiecie się krok po kroku co będzie potrzebne i od czego zacząć. Będziecie potrafili ułożyć je sami. Tak więc zaczynajmy.

Jak ułożyć panele na schodach

Jeśli chodzi o narzędzia, które będą nam potrzebne to są to te same narzędzia co w przypadku układania paneli na podłodze. Dodatkowo potrzebne będą nam profile schodowe, klej do paneli, listwy schodowe i oczywiście wymierzone panele. Kiedy już będziemy mieli to wszystko to możemy zaczynać. Przed rozpoczęciem pracy należy wyczyścić schody z grudek betonowych i zagruntować je.

W zobrazowania wykonywanych prac pomoże nam film, który przygotował producent paneli laminowanych Quick-Step.

Montaż pionowych paneli na schodach

Pierwszą czynnością będzie przyklejenie paneli do pionowej części schodów. Musimy wyciąć panele na odpowiedni wymiar i zacząć je przyklejać przy pomocy odpowiedniego kleju do paneli laminowanych. Pamiętajmy o tym, aby pod panelem zostawić odpowiedni odstęp na wsunięcie tam panelu, który będzie układany poziomo na stopniach. Żeby panel nie opadał można użyć specjalnych klinów.

Montaż profilów schodowych

Kolejnym zadaniem jest montaż profilów schodowych. Aby zapewnić stabilność i trwałość, użyjemy do tego kleju i wkrętów. Najpierw jednak należy posmarować klejem jedną stronę profilu i umieścić go we właściwym miejscu tak jak zostaje to pokazane na filmie. Dopiero po tym przytwierdzamy profil wkrętami do podłoża.

Montaż poziomych paneli na schodach

Kiedy już wszystkie profile mamy zmontowane, przechodzimy do montażu poziomych paneli. W tym celu trzeba odpowiednio wymierzyć panel poziomy, aby jedną częścią wsunął nam się pod przyklejony już panel, a drugą zgrał się z zamontowanym profilem. Oczywiście panel ten montujemy na klej smarując podłoże, nie panel.

Przeczytaj także artykuł:  Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi? Obliczanie m2 podłogi

Montaż listwy schodowej

Na sam koniec montujemy listwę schodową, która połączy przyklejone panele i stworzy zaokrąglone schody. W tym celu smarujemy ją klejem  i w odpowiednie miejsce umieszczamy zatrzask, który połączy się z wystającym piórem panelu poziomego. Dzięki temu górna część listwy będzie szczelnie przylegała do panelu poziomego.

Podsumowując: Układanie paneli na schodach nie jest trudne ale wymaga większej dokładności jak w przypadku układania ich na podłodze. Dlatego też jeśli nie jesteśmy pewni swoich sił to skorzystajmy z pomocy fachowca. Ja takie pracy wykonywałem tylko 3 razy w życiu i to co wam mogę doradzić to używanie w tym celu dobrych paneli., np. Quick-Step. Panele tej firmy są wytrzymałe i posiadają odpowiednie komponenty jak profile schodowe, różne listwy i kleje dzięki którym bez żadnych problemów zamontujecie panele na chodach.

Panele Quick Step na schody razem z wszelkimi akcesoriami potrzebnymi do ich położenia i wykończenia możecie kupić na stronie: Panele Quick step.

sklep z podłogami

3 komentarze.

 1. Janek pisze:

  Świetna instrukcja :)

 2. Woźny pisze:

  Zainspirowało mnie to do położenia właśnie paneli na moich schodach w domu. Świetny pomysł :)

 3. Strażnik pisze:

  Stopnie wykonane w tej technologi pozwalają zabudować betonowe schody między ścianami, co zrobisz jeśli mamy zabiegowe schody i otwarte biegi, jest technologia pozwalająca na wykonanie takich rozwiązań chętnym podeślę rozwiązanie w tym temacie.
  Szeroki wachlarz paneli sprawia że realizacja możliwa jest w każdym panelu.
  aksam malpa onet.eu

 • Parkiet panleowy
 • panele
 • Sklep panele
 • Podłogi sklep