Wybierając panele do naszego domu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy jak producent paneli, ich grubość i klasa przeznaczenia inaczej użyteczności. Są to o tyle ważne kwestie, że bardzo często od nich zależy to, czy panele nadają się do danego pomieszczenia i czy sprostają one naszym wymaganiom. Dlatego też przejdźmy do pierwszego punktu jakim będzie:

1.       Producent paneli podłogowych

W tym podpunkcie należy wyraźnie podkreślić to, iż nie powinno kupować się paneli nie znanych producentów. Po pierwsze panele te nie są zbyt dobre pod względem jakości a po drugie jest problem z ich ewentualną reklamacją. Najczęściej są to tanie panele produkowane w Chinach, które mają być jedynie tanie…

Powinniśmy wybierać panele znanych i sprawdzonych producentów, np. Pergo (Szwecja)– ja jestem zwolennikiem tych właśnie paneli.

2.       Grubość paneli podłogowych

Do niedawna produkowane panele miały grubości 8mm. Była to optymalna grubość paneli i nadawały się one do większości pomieszczeń. Obecnie produkowane są dodatkowo grubości 7mm i 9mm, a nawet 11 czy 12mm. Przy czym należy sobie tu wyjaśnić jedną rzecz – grubość nie ma wpływu na ich odporność (to mit). Grubość ważna jest jedynie w aspekcie dopasowania wysokości do innych posadzek w domu (np. kafli) choć tu i tak mamy inne możliwości regulacji – tj. odpowiedniej grubości podkład. Pamiętajmy grubszy panel wydaje się być bardziej odporny – ale nie dajmy się zwieść 8 czy 9mm to optymalna grubość dla prawidłowej pracy zamka łączącego panele, o ścieralności decyduje tylko i wyłącznie cienka wierzchnia warstwa laminatu – której siła wyraża się klasami ścieralności (AC4, AC5, AC6)

3.       Klasa przeznaczenia/użyteczności paneli podłogowych

Wyróżnia się 6 klas przeznaczenia podłogi. W zależności od każdej z nich możemy układać podłogę na powierzchniach mniej lub częściej używanych. Dzięki zastosowaniu właściwej klasy użyteczności mamy gwarancję, że panele nie będą się szybko zużywać. Pierwsze 2 klasy spośród przedstawionych poniżej praktycznie „wyleciały” z obiegu (standard poszedł w górę).

Przeczytaj także artykuł:  Po czym poznać dobre panele laminowane?

KL.21 / AC2 Podłogi oznaczone takim symbolem mogą zostać ułożone tylko w słabo użytkowanych pomieszczeniach mieszkalnych, np. w sypialniach.

KL.22 / AC2 Podłogi przeznaczone do średnio użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych, np. sypialnie, pokoje dzienne.

KL.23 / AC3 Podłogi przeznaczone do intensywnie użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych, np. przedpokoje, pokoje dzienne.

KL.31 / AC3 Podłogi przeznaczone do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do słabo użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej, np. pokoje hotelowe.

KL.32 / AC4 Podłogi przeznaczone do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do średnio użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej, np. małe biura, butiki.

KL.33 / AC5 Podłogi przeznaczone do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do intensywnie użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej, np. sklepy.

 

Podsumowując, zwracajmy uwagę podczas kupowania paneli podłogowych na poruszone przeze mnie kwestie. Dzięki temu będziecie długo cieszyli się z dobrze wybranych paneli podłogowych.

Przyjemnych zakupów

 

sklep z podłogami

3 komentarze.

  1. Jarosław pisze:

    Racja. Grubość paneli to ważna rzecz. Sam kiedyś dałem się skusić niską ceną na panele, okazało się że to 6mm grubości. Po roku były do wymiany :(

  2. Bartek pisze:

    Gdzie kupujecie swoje panele laminowane? Potrzebuje paneli Pergo ale nie wiem w jakim sklepie to kupić. Słyszałem, że w niektórych są źle przechowywane i można się sparzyć nawet na najlepszych. Gdzie polecacie kupić pergo?

  3. fajny artykuł, sporo przydatnych informacji na temat podłogi.

  • Parkiet panleowy
  • panele
  • Sklep panele
  • Podłogi sklep