Czy wystarczy tylko zmierzyć podłogę wzdłuż i w szerokość, aby wyliczyć koszt remontu podłogi? Oczywiście, że nie. Ile tak naprawdę będzie kosztowała nasz zmiana starej podłogi na nową? Spróbujmy to wyliczyć.
Remontujemy sami czy z ekipą remontową?
Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć jaki będzie ostateczny koszt ekipy remontowej, bo zależy to od wielu czynników, zarówno od miasta, od rodzaju podłogi, jak i od renomy specjalistów.
Za średni pokój o powierzchni około 20 metrów kwadratowych, może być to 500 zł, a może być to 2000 zł. Można zapytać kilka firm lub freelancerów i wyliczyć sobie średni koszt. Jednak można też spróbować zamontować podłogę samemu, zwłaszcza jeśli są to panele laminowane, czyli dość prosta w ułożeniu podłoga.
Co składa się na koszt remontu podłogi?
Na pewno materiał. Ważne jest aby przy zakupie materiału doliczyć dodatkowo materiału minimum 5% przy panelu, a nawet 10% przy płytkach. o pierwsze – nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich rogów, kątów, załamań, etc. Po drugie będą odcięcia i odpady.
Do materiału doliczamy wszystkie dodatkowe komponenty.
W przypadku płytek, będzie to klej. Na kleju mamy informację na temat powierzchni na jaką wystarczy dane opakowanie. Jeśli worek to powiedzmy 4 metry kwadratowe, to już wiemy, że na 20 metrów potrzebujemy 5 worków itd.
Jeśli są to panele laminowane, to potrzebujemy także folii, a także pianki pod panele. I tutaj znów przyda się kalkulator. Jeśli opakowanie pianki ma 5 metrów kwadratowych, to przydadzą się 4 opakowania do powierzchni 20 itd. Jeśli masz możliwość, warto zadbać o zapas i dokupić 5 – 10% więcej.
Wykończenia podłogi
Dość kosztowne są wykończenia. W przypadku paneli są to listwy przypodłogowe, zaś w przypadku płytek – cokoły. Cokoły robi się z płytek z których układaliśmy podłogę, ale mamy wiele odpadów, gdyż górna część cokołu, musi być krawędzią płytki. Zatem na dobrą sprawę mamy do wykorzystania 2 części płytki jakieś 5 – 10 cm w głąb, w zależności od tego jak wysoki cokół planujemy (górę i dół jeśli postawimy ją krawędzią prostopadle do podłogi), reszta się marnuje.
W przypadku listem przypodłogowych do paneli, należy obliczyć obwód pomieszczenia, a także policzyć wszystkie rogi, zarówno te wklęsłe jak i wypukłe, a następnie kupić tyle kątowników (wklęsłych i wypukłych).
Podsumowując
Po wyliczeniu tego wszystkiego, będziemy mieli przybliżony koszt remontu podłogi. Warto zawyżyć koszty, bo po drodze może wystąpić wiele niespodziewanych wydatków. Lepiej pozytywnie się zaskoczyć i zaoszczędzić kilka stówek, niż negatywnie zawieźć :)