Dzisiaj porozmawiamy sobie o podłodze antyogniowej, a raczej o technologii, którą do niedawna traktowałem z przymrużeniem oka. Zmieniłem zdanie, a za chwilę powiem dlaczego.

Czy podłoga antyogniowa ma sens?
No właśnie niby jaki? Ja wyobrażam sobie pożar, że wygląda to tak, zapalają się zazwyczaj jakieś tekstylia, typu firanki od świeczki lub od zwarcia w gniazdku, czasem jakieś pościele na które „coś” spadło, może jakaś świeczka, może niedopałek papierosa, może przebicie w instalacji elektrycznej.

Ale podłoga? Przecież gdy rzucimy zapałkę na podłogę drewnianą, to jakie jest prawdopodobieńswto, że ta się zapali? Nawet jeśli będzie bardzo sucha, z naturalnego starego drewna, nawet spróchniała, to przecież płomień zazwyczaj idzie do góry. No jeszcze zastanawiałbym się nad niedopałkiem papierosa, który mógłby wypalić dziurę w suchym drewnie, ale w panelu laminowanym? Nawet gdyby wypalił tę dziurę, to jak z tego zrobi się płomień.

A jednak zdarzyła mi się sytuacja, która dała mi do myślenia.
Tydzień temu zabrakło u nas prądu, więc postanowiłem wykorzystać starodawną lampę naftową. O ile technologia jest stara, to samo urządzenie zostało kupione niedawno w sklepie – wiecie co mam na myśli? Po prostu ktoś produkuje takie stare lampki, a ja zwyczajnie lubię klasykę.
Zalałem ją benzyną ekstrakcyjną i sobie świeciłem.
Jednak później przez przypadek zahaczyłem łokciem i ta upadła na podłogę. Benzyna się chyba wylała (już nie pamiętam z tego szoku) i zapalił się jakiś metr kwadratowy podłogi. Po prostu to była chwila. Sekunda po sekundzie płomień malał i ogień się nie rozprzestrzenił, w tym czasie w panice rzuciłem na to jakąś szmatę i zwalczyłem ogień.

I nie mówię teraz, że uratowała mnie podłoga antyogniowa, bo to by była prawdopodobnie lekka przesada, ale dzięki tej sytuacji zrozumiałem, że są w życiu sytuacje, na które warto być przygotowanym. Jeśli coś ma dodatkowo: anypoślizgowość, antyogniowość, antystatyczność czy cokolwiek innego co teoretycznie mogłoby nam pomóc, ale wydaje się trywialne i zbędne, to po mojej historii rozważ czy może jednak warto to mieć lepiej niż ten sam produkt, który tego typu cech nie posiada.

Przeczytaj także artykuł:  Podłoga bambusowa z bambusa prasowanego - podejście drugie

Powodzenia!

sklep z podłogami

3 komentarze.

 1. ewka_so pisze:

  O kurczę, nie wiedziałam, że są antyogniowe! Wow!

 2. ewka_so pisze:

  Aaa – możecie podać konkretne marki, które polecacie, no i czy są deski antyogniowe?

 3. Marta34 pisze:

  super, tez nie miałam pojęcia ze coś takiego istnieje

 • Parkiet panleowy
 • panele
 • Sklep panele
 • Podłogi sklep